Folytatódik a magyar gyártású Me 109-es vadászrepülőgép kiemelése, egy elem már felszínre került

Megosztás

A Magyar Honvédség öt alakulatának, illetve a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakembereinek többnapos megfeszített munkájának eredményeképp a minap sikerült a felszínre hozni a második világháború során a Balatonba zuhant magyar Messerschmitt típusú vadászrepülőgép első nagyobb elemét.

A négy és fél méter víz, illetve nyolcvan centiméter iszap lepte roncsdarabokat a kiemelés után a művelet vezetési pontján, Balatonakarattyán, az MH Rekreációs Kiképzési és Konferencia Központban folyamatosan tisztítják.

A szolnoki RepTár szakértője, Magó Károly zászlós, a kiemelés hadtörténeti örökségvédelmi felelőse hangsúlyozta: a tisztítás az első és legfontosabb teendő, azért, hogy a feltárás végére minden a megfelelő állapotban legyen, továbbá, hogy az azonosításra alkalmas számokat minél pontosabban meg lehessen határozni.

A hadtörténész hozzátette, bár az időjárás az elmúlt napokban nem kedvezett a munkafolyamatoknak, tovább folytatták a roncs feltérképezését, illetve felszínre került az első nagyobb elem is: a légcsavaragy, két légcsavartollal.

A munkálatokban részt vesz az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár, az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár, illetve az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred állománya. A teljes roncsot várhatóan október 16-án emelik ki.

Forrás: honvédelem.hu!Szöveg: Bányász Eszter | Fotó: Szováthy Kinga

Kapcsolódó cikkek